1395/6/11 پنجشنبه معرفی شهرستان سوادکوه و شهر پل سفید

معرفی شهرستان سوادکوه
 سوادکوه یکی از شهرستان های استان مازندران در شمال ایران است که در ناحیه ی البرز مرکزی و در مجاورت استان سمنان و تهران قرار گرفته است که از سمت شمال به شهرستان قائمشهر ، از سمت جنوب به شهرستان فیروزکوه در استان تهران و شهرستان مهدیشهر در استان سمنان، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری و ارتفاعات دودانگه و دهستان چاشم(شهریارکوه) و (جبال شروین) در شهرستان مهدی شهر محدود است. شهرستان سوادکوه دارای سه شهر بنامهای پل سفید، زیراب و آلاشت که شهر پل سفید بعنوان مرکز شهرستان می باشد                                        
معرفی شهر پل سفید
پل سفید برگرفته از پلی است که در زمان صفویه ساخته شده است، این شهر در منطقه کاملاً جنگلی واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی، از شمال به شهر زیراب، از جنوب به شهرستان فیروزکوه، از شرق به بخش دودانگه ساری و از غرب به شهر آلاشت محدود میگردد. راه آهن تهران شمال که از وسط این شهر عبور می کند از سال 1307 شروع و در سال 1315 خاتمه یافت که موجب توسعه این شهر شده است.

شهر پل سفید بعنوان مرکز شهرستان یکی از سه شهر شهرستان می باشد. این شهر با داشتن جمعیت 12000 نفری و آبادیهای اطراف دارای جاذبه های گردشگری و اماکن زیارتی و متبرکه زیادی است که توجه گردشگران را به خود جذب نموده است.  پل سفید بعنوان یک شهر سنتی - مذهبی، دین خود را به اسلام و نظام جمهوری اسلامی با تقدیم دهها شهید ، جانباز و آزاده اداء نموده است، و در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نقس بسزایی داشته است.

اماکن تفریحی و گردشگری:

1- پل ورسک 

از شاهکارهای معماری جهان بشمار می رود. راه آهن سراسری تهران شمال را به هم وصل میکند . این پل در دهه اول قرن چهاردهم هجری شمسی بر روی دره ورسک در ارتفاع 110 متری از کف بنا شده است و دارای دهانه قوسی 16 متر است طول کلی پل 20/73 متر است و در جنگ جهانی دوم به پل پیروزی معروف شد .

2- غار اسپهبد خورشید 

این غار در حد فاصل راه آهن پل سفید و سرخ آباد در ناحیه دوآب وجود دارد . این غار بصورت تالار ساده و تقریباً بشکل دایره است . درازای آن 75/19 متر و پهنای آن 35/14 متر و بلندی آن تقریباً 15 متر است . جالبترین بخش غار ، بناهای قسمت چپ راهرو است که نسبتاً سالم مانده است و با دقت می توان به وضع معماری این دژ قدیمی پی برد . در کنار دهانه راهرو پلکانی است که پس از خاکبرداری آن به یکــی از شاهکارهای ساختمانی غار بر می خوریم . این غار دری سنگی داشت که با آب آسیاب باز و بسته می شد، این در در زیر خاک مدفون شده اشت . طوری که راه خروجی غار را بسته نگه داشته است.

 3- دریاچه شورمست

تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه که وسعت آن 15 هزار متر مربع و عمق آن 5 متر است . این دریاچه در 5/5 کیلومتری شهر پل سفید واقع شده است . درختان کهنسال و بلند قامت توسکا در اطراف آن منظره رویایی را بوجود آورده است .

4- سه خط طلا 

راه آهن معروف به سه خط طلا در سه کیلومتری بعد از آبادی ورسک به سمت گدوگ در ارتفاعات شرق جاده خطوط راه آهن و با پلها و تونلهای زیبا در سه خط به موازات هم مشاهده می شود . این خطوط برای کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لکوموتیو به این صورت بنا شده است.

5- پل شاه عباسی داخل شهر پل سفید

6- کیجا کرچال دوآب

7- پارک جنگلی آزادمهر

8- پارک جنگلی چم چم

9- شاه چشمه گدوک

10- رودخانه تالار
 
11- پارک جنگلی جوارم

امامزاده ها و بقاع متبرک:

1-علم ابوالفضل (ع) و امامزاده عباس روستا بایعکلا

2- امامزاده شاهزاده حسین اوزود

3- امامزاده شاهبالو دهمیان

4- امامزاده عباسعلی روستای ملرد

5- امامزاده غریب آقا حومه ورسک

6- امامزادگاه سام و لام روستا ارفعده

7- امامزاده حمزه شورمست

8- امامزاده زین العابدین سرت(حومه فلورود)